Hodnocení LODM 2015 – házená hoši
Hodnocení LODM 2015 – házená hoši
Ve dnech 15.-18.6. proběhla Letní olympiáda mládeže v Plzni. Naše družstvo chlapců bojovalo v sedmičlenné skupině s těmito výsledky:
Moravskoslezský kraj – Olomoucký kraj 18:8
Olomoucký kraj – Královehradecký kraj 18:14
Olomoucký kraj – Ústecký kraj 18:18
Olomoucký kraj – Pardubický kraj 21:7
Olomoucký kraj – Středočeský kraj 14:11
Olomoucký kraj – Liberecký kraj 15:11
Po 4 výhrách, jedné prohře a jedné remíze jsme obsadili 2. místo ve skupině a čekali na soupeře z druhé skupiny, se kterým jsme později hráli o postup do semifinále. Tímto soupeřem bylo družstvo Zlínského kraje, pozdější vítěz celé olympiády. Zápas jsme začali velmi dobře, ale nakonec po vyrovnaném průběhu jsme prohráli.
Olomoucký kraj – Zlínský kraj 9:13
Po této prohře jsme nastoupili v zápase o 5. místo s družstvem hlavního města Prahy. Zápas jsme měli po celou dobu pod kontrolou a zaslouženě vyhráli a získali celkové 5. MÍSTO.
Hlavní město Praha – Olomoucký kraj 10:13
O velmi pěkné 5. místo se zasloužili tito hráči:
Brankáři – Jiří Routner (jeden z nejlepších brankářů celé olympiády), Jakub Grulich
Hráči – Jakub Flajsar (32 gólů), Radek Flajsar (14 gólů), Štěpán Souček (13 gólů ), Ondřej Karvay (12 gólů), , Filip Čundrle (10 gólů ), Adam Kolář (10 gólů ), Vojtěch Micka (9 gólů), Tomáš Hofírek (5 gólů), Josef Dobeš (3 góly), Vojtěch Pospíšil (3 góly), Tomáš Maceášik (1 gól) a Patrik Borůvka (1 gól).
Z mého pohledu je 5. místo úspěchem. To, že jsme pouze 2x prohráli a to jen s finalisty ukazuje na to, že náš kraj má hráče, kteří mohou i v budoucnu konkurovat nejlepším.
Nepodali jsme sice 100% výkon, ale všichni trenéři se shodli, že se to týkalo téměř všech družstev. Nemůžeme se divit, že po tak náročné sezóně, kde je na kluky vyvíjen tlak doma, ve škole, v klubu, je výkon někde kolem 80%. Ale důležité je, že kluci vše odmakali, nic ani na vteřinu nevypustili a zanechali velmi dobrý dojem. Za to jim patří dík.
Myslím, že i když jsme chtěli medaili, tak jsme nezklamali a ani to, že kluci věděli, že hrají o medaili, je nijak nesvazovalo. Naopak tím, že společně s hráči sdílíme nějaké ambice, vychováváme ambiciózní lidi. Jen ti ambiciózní se mohou dále zlepšovat.
Všichni bychom se měli shodnout, že výsledky v tomto věku nejsou na prvním místě. Naopak bychom měli přemýšlet společně o tom, co s těmito talenty dál. Krajský svaz a RHC by se měli zamyslet nad koncepcí, jak pracovat s těmito talenty. Hlavním cílem by mělo být zajistit jim kvalitní podmínky (dostatečný počet tréninkových jednotek na kvalitním povrchu, dostatečná a kvalitní rehabilitace, konfrontace s těmi nejlepšími u nás a i se zahraničními talenty apod.).
Pokud jsme schopni utvořit v našem kraji tým, který drží krok nebo dokonce i poráží týmy krajů, ve kterých jsou házenkářské bašty (Plzeň, Dukla, Karviná, Zubří, Nové Veselí, Lovosice, Jičín…), tak na tom v této kategorii nejsme vůbec špatně. Ale co dál…?
Pokud se podívám objektivně na kvalitu všech týmů po celou olympiádu, tak jsme měli 4. nejkvalitnější tým, na čemž se shodli i jiní trenéři. Pokud navíc házenou srovnáme s dalšími kolektivními sporty, tak fotbalisti byli poslední (14.) a basketbalisti (13.). A kolik peněz jde v našem kraji do těchto dvou sportů a kolik do házené…
V neposlední řadě musím vyzdvihnout morálku těchto kluků. Vytvořili skvělou partu, bojovali jako jeden tým. I ti, kteří se nedostali tolik na hřiště, povzbuzovali a burcovali všechny ostatní. Navíc celá akce proběhla bez jakýchkoliv kázeňských problémů. Tohle vše znamená, že jsme vybrali skutečné OSOBNOSTI.
Jsme hrdí, že jsme mohli půl roku připravovat takový tým.
KLUCI, DÍKY ZA SKVĚLOU REPREZENTACI NAŠEHO KRAJE.
Radek Flajsar a Martin Přerovský, trenéři výběru Olomouckého kraje pro LODM 2015